niedziela, 14 kwietnia 2013

Lotnisko Leipzig / Halle


W pierwszy weekend kwietnia odwiedziłem z Maćkiem, Sebastianem i Łukaszem lotnisko w Lipsku- Flughafen Leipzig/Halle. Jest to jeden z głównych punktów przeładunkowych firmy kurierskiej DHL i zarazem jedno z większych lotnisk cargo w okolicy. Cel podróży był ambitny- złapać jak najwięcej samolotów cargo oraz ciekawostek. Niestety, cel minął się z rzeczywistością jaką zastaliśmy na miejscu. Pierwsze co przyszło mi na myśl po dotarciu na lotnisko to „Kurcze, ruch jak na Lublinku...”. To fakt, w dzień ruch jest tam bardzo mały, znakomita większość operacji wykonywana jest późną nocą. Pod uwagę należy brać też porę tygodnia- weekend to czas, kiedy loty cargo odbywają się sporadycznie. Operacje samolotów pasażerskich również nie zwalały z nóg- kilka, kilkanaście lotów dziennie to stanowczo za mało jak na głodnych atrakcji spotterów. Paradoksalnie, w mojej opinii, na typowym lotnisku cargo złapaliśmy więcej ciekawych maszyn pasażerskich niż transportowych a stanowczo zaliczyć do nich można MD-11 World Airways jak i Boeinga 767 Omni Air International. Oczywiście z transportowych samolotów też udało się złapać co nieco, chociaż większość ze „statyki”, jak Ił-76 Volga-Dnepr czy Rusłan Antonov Airlines o całej masie samolotów DHL nie wspominając (B757, B767, A300).

Piątek i sobotę spędziliśmy przez dłuższy czas na tarasie widokowym, który znajduje się przy terminalu, pomiędzy dwiema drogami startowymi. Oba dni, pod względem pogody nie dopisywały, czyli zimowe standardy- szaro, buro, ponuro no i strasznie zimno. Niedziela była kompletnie nieudana- od samego rana towarzyszyła nam mgła, więc jednogłośnie postanowiliśmy przebazować się na lotnisko Tegel w Berlinie. Ale o tym już w kolejnym wpisie.

Jak oceniam wyjazd? Mogę jechać nawet do Olsztyna na Dajtki, złapać jedną Cessnę 150 byleby ze świetną ekipą, taką jak w Lipsku (dzięki chłopaki za wyjazd!!!). Nie udało się złapać tego ogromu transportowych maszyn jak oczekiwaliśmy, ale i tak jestem zadowolony z tego co przywiozłem. Poniżej 17 fotek z wypadu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz